SSS

Sıkça Sorulan Sorular

İnternet Yayıncıları Derneği ne zaman kuruldu?

İnternet Yayıncıları Derneği (İYAD), 10 Şubat 2007′de Türkiye’nin 30 ilinden toplam 43 kurucu üyenin katılımıyla kurulmuştur. T.C İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı’na 16.033.001 Kütük numarasıyla kayıtlıdır.

İYAD Hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Daha etkin ve daha güçlü olunması için örgütlü olmanın gerekliliğine inanan İYAD’ın Türkiye’nin bütün illeri ve neredeyse tüm ilçelerinde 2 binden
fazla üyesi bulunuyor. İYAD’ın kâr amacı bulunmuyor, herhangibir kuruluştan maddi destek almıyor. İYAD, tüm çalışmalarını gönüllülük
esasıyla sürdürüyor.

Üyelik ücretli midir?

Hayır ücretli değildir.
iyad.org.tr üzerinden yapılan ‘Online Üyelik’ başvurusu için herhangibir ücret talep edilmemektedir.

Kimler üye olabilir?

Siyasi, sprotif, yerel, güncel internet yayınları, bloglar, sosyal ağlar (Youtube Kanalları, Facebook, Twitter, Instagram vb. kitlesel hesaplar), basılı gazete ve dergiler, radyo ve televizyonlar gibi yayın mecralarının sahipleri, sorumlu yazı işleri müdürleri, editörleri, yazarları ve basın, yayın medya alanında eğitimini sürdüren öğrenciler üyelik başvurusunda bulunabilir.

Üye olmanın bana ne gibi faydası var?

Aslında şunu ifade etmeliyiz ki; en çok karşılaştığımız sorulardan biri de bu. Öncelikle İnternet Yayıncıları Derneği’nin tamamen gönüllülük esasıyla faaliyetlerini sürdüren ve kazanç hedefi olmayan bir kuruluş olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu noktadan yola çıkarak ‘fayda’ kişilere özel değil, Türkiye’deki on binlerce medya mensubunun, internet habercisinin ve yerel medya mensubunun tümünün yararına olacak faaliyetlerde bulunmaktır.

Örneğin;

  • Dernek bünyesinde faaliyet gösteren ‘Basın Akademisi’ üyelerimize Eğitim programlarıyla Temel Gazetecilik, Haber Yazma Teknikleri, Temel Fotoğrafçılık gibi başlıklar altında online eğitim imkanı sağlıyor.
  • IMQS – Uluslararası Medya Kalite Standartları ölçüsünde başvuran siteleri denetliyor ve haber sitelerinin dünya standartlarında yayın yapmasına destek oluyor.
  • İYAD özellikle yerel medyaya önem gösteriyor, yerel basının kendi bölgelerinde karşılaştıkları sorunlarla ilgili ücretsiz hukuki destek veriyor.
  • Yerel medya mensuplarının kendi bölgelerinde güçlenmesi için çalışıyor, üye kartı, araç kartı, muhabir kartı gibi materyaller sağlayarak üyelerini İYAD’ın kurumsal kimliğine dahil ediyor.
  • Bunun dışında bilgilendirme görevini yerine getiriyor, yasal düzenlemeler ve mevzuatta yapılan değişiklikler konusunda üyelerini uyarıyor.
  • 5651 sayılı internet yayınlarını düzenleyen yasayla birlikte 5187 sayılı basın kanununda yapılacak düzenlemelerle internet habercilerinin de gazeteci statüsüne sokulması gerektiğini savunuyor.
  • İYAD aynı zamanda Türkiye’de uygulanan internet sitelerinin yasaklanması ve erişimine engel koyulması gibi politikalara karşı aktif mücadelesini sürdürüyor. Özellikle internet haberciliğinin ve yerel basının etkinlik alanının genişlemesine katkı sağlamak, üyelerinin hak ve taleplerini ön plana çıkarmak için çalışıyor.

Üye olmak için ne yapmalıyım, prosedür nasıl işliyor?

Üyelik için öncelikle Üyelik Formu‘nun doldurulması gerekmektedir. Başvurunuz 1 hafta içinde (çoğunlukla aynı gün içinde dönüş yapıyoruz)  değerlendirilecek ve tarafınızı e-mail ve sms ile bilgi verilecektir.

İYAD Üye Basın Kartı nedir ne işe yarar?

‘Online üyelerin’ kendi bölgelerinde basın faaliyetlerini kolaylaştırması ve kurumsal kimlik kazanmalarına yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır.